top of page
Ara
  • Tolga UÇAR

Covid-19 Salgını Sürecinde Psikolojik Sağlığı Korumak

Güncelleme tarihi: 6 Eki 2020

Merhabalar,


Bildiğiniz gibi birçok ülkeyi etkileyen küresel bir salgın ile karşı karşıyayız. COVİD-19 virüsüne karşı aldığınız hijyen tedbirlerinin yanında psikolojik sağlığınızı da korumanız gerekir. Unutmamalısınız ki bu süreçte stres, kaygı, üzüntü, acı ve endişe yaşamanız ruh sağlığınızın ortaya çıkardığı doğal tepkilerdir. Herkes süreci farklı yaşar ve duygular zaman içerisinde değişim gösterir. Önemli olan duygusal sağlığınızı koruyarak acil bir durum anında net bir şekilde düşünerek kendiniz ve aileniz için hızlı adımları atabilmektir.


Bu salgının oluşturduğu stresle başa çıkmak için yapabilecekleriniz şunlardır:


Salgın ile ilgili gerçek bilgileri elde etmek için sosyal medyadaki söylentiler yerine resmi makamların hesaplarını ve internet sitelerindeki bilgileri takip ediniz. Unutmayınız ki, doğrulanmamış bir bilgi ve bunun ortaya çıkardığı belirsizlik stres ve kaygının asıl kaynağıdır. Bu salgın hakkında yeterli bilgiye sahip olmak olası riskleri değerlendirmek aynı zamanda da kendinizi ve ailenizi korumanız için önemlidir. Diğer yandan internet sitelerindeki ve televizyon kanallarındaki haberlere ve resimlere sürekli maruz kalmanız sizi oldukça üzebilir. Yeniden bilgi edinmek için kendinize uzun süreler vermeniz faydalı olacaktır.

Kendinize salgın haberlerinden uzak durmak için bir şans veriniz. Bu süreyi -salgın ile ilgili olması dışında- film, dizi, belgesel izleyerek geçirebilirsiniz.


Daha önce yapmayı çok istediğiniz ama yapmak için bir türlü vakit bulamadığınız eğlenceli aktivitelere ve hobilerinize zaman ayırabilirsiniz.


Evinizde de olsanız normal ve rutin yaşamınızı olabildiğince devam ettirmelisiniz. Örneğin sosyal bir insansanız arkadaşlarınız ile video konferans yoluyla bir araya gelebilirsiniz. Bu sayede arkadaşlarınızla iletişim kurarken daha önce yaptığınız gibi onların vücut diline, ses tonuna ve yüz ifadelerine odaklanabilirsiniz. Ayrıca bu aktiviteyi yaparken kendiniz yerine arkadaşınızın bakış açısına ve de ne hissettiğine odaklanmanız faydalı olacaktır çünkü sosyal etkileşimlerde kendinize odaklanmak kaygılarınızı artırabilir. Bu ifade edilenlerden farklı olarak arkadaşlarınıza minnettarlıklarınızı ve takdirlerinizi iletebilir veya mutlu zamanlardaki anılarınızı paylaşabilirsiniz. Bunu yapmak kaygınızı azaltmakla birlikte sosyal bağlarınızı da güçlendirecektir.


Rutin yaşamınızı devam ettirebilmek için aynı saatte yatınız ve daha önce kaçta kalkıyorsanız aynı saatte kalkınız. Bu dönemde yemek düzeninizde de değişikler yapmayınız. Böylece sağlıklı yaşamınızı devam ettirebilirsiniz.


Fiziksel olarak aktif olmak bu süreçte çok önemlidir. Bunun için düzenli olarak egzersiz yapmalısınız. Egzersiz yapmak sadece bağışıklığınızı güçlendirmekle kalmayacak aynı zamanda da ruhsal sağlığınız için de oldukça faydalı olacaktır. Bu süreçteki stres ve kaygı seviyeniz oldukça düşecektir. İnternet kaynaklarını kullanarak evinizde yapabileceğiniz birçok egzersiz programı bulabilirsiniz.


Meditasyon ve bilinçli farkındalık tekniklerini kullanabilirsiniz.


Eğer kaygınızı kontrol edemiyorsanız yardım almak için lütfen çekinmeyiniz. Ruh sağlığı profesyonelleri ihtiyacınız olduğu süreçte yardımcı olacaklardır.


Kendinize olumlu yönde telkinler veriniz. Unutmayınız ki, daha önceki salgınlar gibi bu salgın da kontrol altına alınacaktır. Medya yoluyla kendinizi aşırı negatif düşüncelere maruz bırakmayınız. Bu süreci daha önce yoğunluktan vakit bulamadığınız tüm olumlu aktiviteleriniz için kullanınız.


Bahar mevsimi kendinize vakit ayırabilmeniz için harika bir zaman. Bu zaman diliminde evinizde kalarak hem salgından korunabilir hem de kendinizi geliştirebilirsiniz.


Herkese sağlıklı günler dilerim,


Sevgilerle…
19 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
Yazı: Blog2_Post
bottom of page